Poznaję, badam, obserwuję – doświadczalne metody poznawania biologii

W ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej z biologii, uczniowie z kl. VI e -Dominika Horniatko, Asia Kulbaka, Karolina Gabryś, Amelka Moniak, Michał Bednarczyk, Krystian Jaskółowski i Piotrek Bieniek, założyli  hodowlę dżdżownic i prowadzili systematyczną obserwację zachodzących zmian. Nadrzędnym celem podjętych działań było rozwijanie i pogłębianie zainteresowań biologicznych wśród uczniów, poprzez badanie i obserwację  oraz kształcenie postawy kreatywnych badaczy.

W tym celu przygotowaliśmy szklane słoje, ziemię, piasek i liście, które warstwami naprzemiennie nasypaliśmy do słoików. W jednym słoju umieściliśmy większą ilość dżdżownic i liści, a w drugim tylko dwie dżdżownice i mniejszą ilość liści. Nasza hodowla stała się źródłem spontanicznych obserwacji i snucia wniosków.

Po dwóch tygodniach w każdym słoju wysialiśmy po 20 ziaren pszenicy, a po kolejnych dwóch tygodniach obserwacji nastąpiło podsumowanie i wyciągnięcie wniosków. Słoje znacząco różniły się od siebie. W słoju, w którym było więcej dżdżownic wszystkie warstwy zostały wyraźnie wymieszane, a drugim nadal pozostały widoczne ułożone warstwy. Pszenica zdecydowanie lepiej wyrosła w słoju z wymieszaną i przerobioną przez dżdżownice ziemią. Dżdżownice drążą korytarze i są w ciągłym ruchu, spulchniają i mieszają ziemię, ułatwia to przenikanie powietrza, wody w głąb gleby. Dzięki temu podnosi się żyzność i urodzajność gleby. Dżdżownice są bardzo pożytecznymi bezkręgowcami.

Po zakończeniu naszych badań wypuściliśmy je do naturalnego środowiska.
 

  

     Bożena Szabłowska

n-el biologii

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza
    plac Wazów 1
    78-400 Szczecinek
  • 094 37 433 68

Galeria zdjęć