Śniadanie Daje Moc!

W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie klasy 3a włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek sprawił dzieciom wiele przyjemności ale przede wszystkim połączony był z przypomnieniem zasad zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dzieci – szczególnie młodych, rozwijających się organizmów. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej koncentrują  się na wykonywanych zadaniach.

Przygotowanie śniadania to moment, w którym dzieci ćwiczą swoją samodzielność i dowiadują się o wielkiej wadze tego posiłku. Ta akcja ma dużo więcej zalet: to okazja do wypróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią jeść inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Pierwszy i najważniejszy posiłek dnia daje dzieciom energię do nauki, dzięki niemu lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Przed sporządzeniem śniadania uczniowie wysłuchali wielu ciekawych informacji i utrwalili 12  zasad zdrowego odżywiania. Był to dzień bardzo miły, kolorowy i pełny wrażeń. Najważniejsze cele akcji zostały osiągnięte - zwiększanie świadomości uczniów dotyczącej zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka .

12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
  2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
  3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
  4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
  5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
  6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
  7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
  8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
  9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
  10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
  11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
  12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Śniadanie Daje Moc!.

Małgorzata Sobczak