Klasa IIIc realizowała kolejną część projektu ”Poznajemy warunki życia na wszystkich kontynentach”. Tym razem zawędrowała na kontynent afrykański. Uczniowie przygotowywali informacje o wybranych krajach. W czasie prezentacji poznaliśmy trudne warunki życia mieszkańców „Czarnego lądu”. Były też prezentowane różne ciekawostki przyrodnicze. Poznaliśmy żyjące tam zwierzęta oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek gospodarczych , kulinarnych dotyczących Tunezji, Libii, Maroka, Egiptu, Sudanu, Republiki Południowej Afryki, Tanzanii, Kenii, Nigerii, Somalii, Konga ,Mali. W niezwykle ciekawych prezentacjach poznaliśmy warunki życia naszych rówieśników i tym bardziej doceniamy to , że możemy uczyć się i mieszkać w naszym bezpiecznym kraju.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poznajemy Afrykę.
Mirosława Woynicz
Za oknem mroźno , ale niestety nie ma śniegu. Uczniowie klasy III c przy realizacji projektu „Poznajemy życie rówieśników na innych kontynentach” podczas omawiania lektury pt. „Anaruk , chłopiec z Grenlandii” przenieśli się do śnieżnej i zimnej Arktyki. Poznali trudne warunki życia Eskimosów oraz ich dzieci . Za sprawą wyobraźni przenieśli się w czasie i pokonywali na lekcji w.f. arktyczny tor przeszkód , którego celem było zdobycie mydła dla Anaruka , ulubionego przysmaku bohatera lektury. Mydło to znajdowało się na ruchomej, lodowej skale, wokół której płynęły kry. Nie było to wcale takie łatwe, ale większości z nas się udało, a lekcja dostarczyła nam wielu miłych wrażeń, emocji i pozostanie niezapomniana.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Może być zimowo nie tylko na Arktyce.
Mirosława Woynicz
31 stycznia 2018 roku odbyły Mistrzostwa Powiatu Szczecineckiego w ramach Igrzysk Dzieci w mini piłce ręcznej chłopców, które odbyły się w SP 4 w Szczecinku. Zajęliśmy II miejsce.
W niedzielę 28.01.2018 r. odbył się 4. Ludowy Przegląd Kolęd i Pastorałek, podczas którego zaprezentowały się zespoły z całego regionu. Jako gość specjalny wystąpiły reprezentantki chóru „Primo”, które wykonały 8 piosenek o charakterze świątecznym. Po ogłoszeniu werdyktu dziewczęta zostały zaproszone na scenę do wspólnego wykonania kolędy „Wśród nocnej ciszy” oraz obdarowane podziękowaniami, gromkimi brawami i słodkościami.
Serdecznie dziękujemy zespołowi „Swojacy” za zaproszenie, ciepłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę podczas przeglądu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 4. Ludowy Przegląd Kolęd i Pastorałek.
Wokalistki „Primo” wraz z instruktorką Teresą Dybowską
22 listopada 2017r. odbył się etap rejonowy Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Zachodniopomorskiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się dwoje naszych uczniów: Szymon Pach 7c i Alicja Krawiec 7s. Etap wojewódzki odbędzie się 7 lutego 2018r. w Koszalinie.
23 listopada 2017r. odbył się natomiast etap rejonowy Konkursu Języka Niemieckiego dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Zachodniopomorskiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Patricia Mendes Tondela 7a i Jakub Kumorek 7c. Etap wojewódzki odbędzie się 8 lutego 2018r. w Koszalinie.
To ogromny sukces, ponieważ zakwalifikowali się wszyscy, którzy brali udział w etapie rejonowym. Można powiedzieć 100% wykonalność. Gratulujemy! Prosimy trzymajcie kciuki za naszych uczniów w etapie wojewódzkim. Może być ciężko.
To nie wszystko. 27 października 2017r. odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego i niemieckiego Olimpiada Wiedzy Archimedes Lingua Plus. Na wyniki musieliśmy trochę poczekać, ale teraz możemy przedstawić listę laureatów tego konkursu:
Gratulujemy!
Nauczyciele, którzy pracują z tymi uczniami to: Kinga Krysiak, Ewelina Łunkiewicz-Meszka, Aleksandra Ornoch i Beata Urbanowicz.
Opracowała Beata Urbanowicz
13 stycznia 2017 r. w Parafii pw. Ducha Św. w Szczecinku odbył się XX Przegląd Kolęd i Pastorałek. Zespół Wokalny reprezentujący naszą szkołę zajął I miejsce w swojej kategorii. Solistka, Beata Pałka zajęła II miejsce. Wyróżniono także występ Olgi Zanewycz. Natomiast w kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajął duet: siostry Amelia i Laura Jakóbczyk. Furorę wśród nagrodzonych dziewcząt zrobiły milusińskie jeżyki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XX Przegląd Kolęd i Pastorałek.
10 stycznia w Koszalinie odbyły się eliminacje rejonowe ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Naszą szkołę reprezentowały Ania Horodyńska i Delfina Siebert z klasy szóstej oraz Ala Krawiec z klasy siódmej. Wszystkie trzy uczennice osiągnęły bardzo wysoki wynik i awansowały do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w kwietniu. Tematyka tegorocznej edycji konkursu doskonale wpisuje się w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Tydzień przed rozpoczęciem ferii zimowych świetlica zaczęła uświadamiać dzieci o zachowaniu bezpieczeństwa podczas spędzania aktywnie tego czasu. Uczniowie uczesniczyli w pogadankach oraz oglądali edukacyjne filmy i prezentacje dotyczące zachowania się dzieci w różnych niebezpiecznych sytuacjach jakie mogą nas spotkać podczas ferii. Drugą formą zainteresowania dzieci tym tematem, było wykonywanie różnych prac plastycznych – było to wyklejanie z plasteliny widoków zimowego krajobrazu, wydzieranki z papieru sportów zimowych, kolorowanki przedstawiające sytuacje trudne.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Bezpieczne ferie zimowe w świetlicy.
3 stycznia 2018 r. uczennice klasy 6s wraz z opiekunem odwiedziły szczecineckie schronisko dla zwierząt. Podopieczni Schroniska otrzymali dary w postaci m.in. karmy. To właśnie klasa sportowa zorganizowała zbiórkę, ale dołączyli się do niej uczniowie z całej szkoły.
W listopadzie 2017 r. odbyła się jesienna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej Olimpus. Celem olimpiady jest popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niej po raz pierwszy. Na poziomie 1. obejmującym klasy IV-VI tytuł laureata zdobyli uczniowie klasy szóstej: Olaf Borsuk i Kacper Wawrzonkowski. Obaj uczniowie osiągnęli taką samą liczbę punktów 210/240 pkt. Konkurs polegał na wypełnieniu testu wielokrotnego wyboru. Zadania były bardzo trudne, należało wykazać się doskonałą wiedzą dotyczącą "Mitologii" Jana Parandowskiego. Nasi laureaci interesują się historią starożytnej Grecji, Olaf przejawiał zainteresowania mitologiczne będąc już w klasie czwartej, Kacper zaś pasję zgłębiania wiedzy antycznej rozpoczął w tym roku na kółu mitologicznym. Obu chłopcom serdecznie gratulujemu sukcesu zachęcając jednocześnie innych uczniów do sięgnięcia po w/w książkę i poznania pasjonujących dziejów wierzeń starożytnych Greków.
Opiekunka merytoryczna uczniów
Dorota Wiechowska
11 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Szczecinku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szczecineckiego w ramach Igrzysk Dzieci w mini piłce ręcznej dziewcząt.
Zajęłyśmy I miejsce.
10 stycznia był dniem gier planszowych i zabaw w naszej klasie. Każdy przyniósł swoją ulubioną grę planszową. Były między innymi: "Memory", "Sudoku", "Monopoly", "Scrable", "5 sekund". Ćwiczyliśmy spostrzegawczość, uwagę, liczenie, pamięć, zręczność, logiczne myślenie oraz poszerzaliśmy swoją wiedzę. Niestety nie zdążyliśmy zagrać we wszystkie przyniesione gry.
Postaramy się powtórzyć TAKI DZIEŃ!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szósta gwiazdka na tablicy aktywności DRUŻYNY D.
W pierwszym tygodniu nowego roku 2018 – 4 stycznia – jak co roku w sali Zespołu Szkół Społecznych w Szczecinku rozegrano finał Mistrzostw Powiatu Szczecinka w koszykówce dziewcząt – nazwanego od tego roku Igrzyskami Młodzieży Szkolnej.
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas 7c oraz 4c wraz z Siostrą Beatą i Siostrą Ligorią , którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 22 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii JASEŁKA.
Małgorzata Sobczak
Święta Bożego Narodzenia obfitują w przepiękne zwyczaje i tradycje. Uczniowie kl. I c wraz z ze swoimi nauczycielkami mieli okazję uczestniczyć w warsztatach cukierniczych zorganizowanych w cukierni "Pianowscy". W trakcie warsztatów nie tylko poznaliśmy tajemnicę powstawania ciasta do wyrobu pierniczków, ale także dowiedzieliśmy się, co powoduje ich piękny zapach, kojarzący się ze świętami Bożego Narodzenia. Kiedy ciasto było już dostatecznie wyrobione, z wielkim zaangażowaniem, zapałem i radością wszyscy wycinali piernikowe serca, choinki, laleczki i dzwoneczki. Własnoręcznie zrobione pierniczki trafiły do pieca, a później.... zostały zjedzone. W trakcie oczekiwania na piekące się łakocie, dzieci pięknie ozdabiały kolorowym lukrem pierniki przygotowane specjalnie dla nich przez pracowników cukierni. Efekt był wspaniały, powstały piernikowe arcydzieła, które dzieci zabrały do domu.
Dzięki warsztatom mieliśmy możliwość poznania „od kuchni” pracy cukiernika. A wiedzę i umiejętności zdobyte w cukierni z pewnością wykorzystamy podczas przygotowywania słodkich upominków na Święta Bożego Narodzenia.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii IC PIECZE PIERNICZKI.
Lucyna Dajnowicz