Ogród Maryi

Obszary tematyczne projektu:
Podniesienie świadomości ekologicznej członków lokalnej wspólnoty
Popularyzacja encykliki “Laudato si’ – w trosce o wspólny dom” i społecznej nauki Kościoła w obszarze ekologii
Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza

Cele:
Kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska poprzez dostrzeganie zagrożeń wynikających z jego nadmiernej eksploatacji, zachęcanie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego oraz podejmowanie konkretnych prac, kształtowanie umiejętności obserwacji otaczającego środowiska, zwiększenie bioróżnorodności w otaczającym środowisku.

Opis:
Placówka i tuż obok znajdujący się kościół parafialny położone są przy skrzyżowaniu dosyć ruchliwych ulic, w pobliżu jednej z największych fabryk w regionie produkującej panele, płyty itp. Uciążliwość sąsiedztwa nieraz uniemożliwiała uczniom spędzanie przerw na boisku szkolnym, a mieszkańcom wyjścia z domu wręcz otwieranie okien. Od kilku lat zarządzający zakładem, dostrzegając problem zanieczyszczenia instalują filtry minimalizujące emisję szkodliwych pyłów, związków chemicznych. Do biodegradacji środowiska przyczyniły się również palenie w piecach „byle czym”, znaczący wzrost ruchu samochodowego. Miejscowe stowarzyszenia, organizacje i władze miasta podejmują kampanię na rzecz czystego powietrza, realizowane są konkretne programy, np. wyżej wspomniana instalacja filtrów, programy umożliwiające zmianę ogrzewania w kamienicach i domkach. Pragniemy wspomóc już podejmowane działania i wrócić naszemu miastu jego atuty- położenie wśród jezior i rozległych lasów, które umożliwiają aktywne i atrakcyjne spędzanie czasu. Chcemy uczulać naszych uczniów, a poprzez nich ich rodziców, sąsiadów, znajomych na dbałość o jakość powietrza, otoczenia. Naszą propozycją wskażemy obszary, w których sami mogą podejmować działania chroniące przyrodę, otaczające środowisko tak, aby przesłanie encykliki zmieniało styl życia.