GODZINY OTWARCIA

zapraszamy od poniedziałku do piątku

w godzinach 8.00 - 14.00

BIBLIOTEKĘ PROWADZĄ:

Alicja Jankowska

Małgorzata Sobczak

Biblioteka szkolna została założona tuż po utworzeniu szkoły, a miało to miejsce w 1946 roku. Wśród najcenniejszych książek w zbiorach znajdziemy między innymi dzieła Adama Mickiewicza oraz Ignacego Krasickiego.

Od 2002 roku biblioteka ma swoje ekslibrisy (ekslibris to znak własnościowy który jest małym dziełem graficznym wykonanym techniką linorytu). Ekslibrisy zdobią wiele cennych, ciekawych i wyjątkowych książek.

Nasza biblioteka bierze udział w rozwijaniu życia kulturalnego szkoły, kształtuje umiejętności wyboru wartościowych książek, pomaga uczniom w zagospodarowaniu czasu wolnego, umożliwia odprężenie się po wysiłku związanym z nauką, spełniając w ten sposób funkcję kulturalno-rekreacyjną. Biblioteka zaspokaja także potrzeby i zainteresowania uczniów w odniesieniu do słowa pisanego. Spełnia ważną rolę w realizacji zadań dydaktyczno - wychowawczych, poprzez kontakt z książką rozwija kulturę czytelniczą wśród uczniów. W ciągu całego roku szkolnego przeprowada się tu około 120 lekcji bibliotecznych, na których uczniowie mogą zapoznawać się z książką, czasopismem, poznają budowę katalogów bibliotecznych, uczą się, gdzie i w jaki sposób znaleźć potrzebne informacje.

Biblioteka organizuje wiele akcji promujących czytelnictwo:

♦ Konkursy czytelnicze,

♦ Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich,

♦ Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych,

♦ Czytanie dzieciom w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom",

♦ Pasowanie na czytelnika uczniów klas I.

Biblioteka składa się z trzech pomieszczeń:

Wypożyczalnia

W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek, tzn. każdy uczeń może wchodzić między regały biblioteczne i swobodnie wybierać książki. W wypożyczalni znajduje się rówież tradycyjny kartkowy katalog.

Czytelnia

W czytelni znajduje się księgozbiór podręczny z którego uczniowie korzystają na miejscu. Znajdziemy tutaj: encyklopedie, słowniki, informatory, atlasy, najważniejsze podstawowe dzieła ze wszystkich dziedzin, albumy, dokumenty życia szkoły. Cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, skanerem i drukarką, przeznaczone są dla uczniów do celów edukacyjnych.

Magazyn

W magazynie gromadzone są archiwalne numery czasopism, pomoce dla nauczycieli oraz podręczniki.