Święto Kobiet pod hasłem „Gigantki polskiej nauki”

Święto Kobiet – 8 marca, przebiegało w tym roku pod hasłem „Gigantki polskiej nauki”. Uczniowie klasy 7D przygotowali krótkie prezentacje na temat wybranych Polek, które pokonując trudną drogę w naukowym świecie męskim, pełniły ważne funkcje społeczne, interesowały się nauką – wkraczały przebojem w rewiry, które przez setki lat były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.
Stanisław Kraska przybliżył uczniom klas siódmych postać pani Anny Tomaszewicz-Dobrskiej, pierwszej kobiety z dyplomem lekarskim, która praktykowała na ziemiach polskich jako lekarz – a były to jeszcze czasy zaborów! Doktor Anna przebyła niełatwą dla kobiet drogę edukacji medycznej, niejednokrotnie napotykając na opór mężczyzn, którzy nie wyobrażali sobie praktykującej kobiety – lekarza!
Maja Urbanowicz, Jagoda Iwanicka, Jagna Dankiewicz i Maja Stupak przeniosły uczniów klas piątych w czasy XVII i XIX wieku, gdy swoje naukowe pasje rozwijały: astronomka Maria Kunic oraz królowa polskiej nauki Maria Skłodowska–Curie. Uczennice w „cudowny sposób” cofnęła w czasie tajemnica broszka, która umożliwiła spotkanie z prawdziwymi Gigantkami polskiej nauki.
Za rok poznamy następne nazwiska tych kobiet, o których historia milczy, a które zasługują by mówić o ich pasjach i osiągnięciach naukowych.

Nowa galeria Święto Kobiet pod hasłem „Gigantki polskiej nauki” została dodana do albumu fotograficznego

Dorota Wiechowska
Nauczycielka historii